Prawidłowa waga

Prawidłowa waga – jakie ma znaczenie dla zdrowia i jak ją określić?

Prawidłowa waga m kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i funkcjonowania całego organizmu. Można ją oszacować za pomocą wskaźnika masy ciała, który pozwoli ocenić czy obecny sposób żywienia i aktywność fizyczna są na właściwym poziomie. Jak obliczyć BMI i dlaczego warto zadbać o prawidłową wagę?

Jak określić prawidłową wagę?

Prawidłowa waga to masa ciała odpowiednia dla naszego wzrostu. Nie ma ściśle określonej wartości. Wiele zależy od naszego trybu życia, płci oraz budowy ciała m.in. gęstości kości czy ilości tkanki mięśniowej. Można jednak spróbować ją oszacować lub sprawdzić, czy to ile ważymy, mieści się w normie. Z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory BMI, które pozwalają obliczyć wskaźnik masy ciała. 

W tym celu należy podzielić masę ciała podaną w kilogramach przez kwadrat wzrostu podany w centymetrach, czyli BMI = masa (kg)/wzrost2 (m). Kalkulator często uwzględnia także takie kwestie jak wiek, płeć i aktywność fizyczna. Otrzymany wskaźnik BMI pozwala sprawdzić, w jakim zakresie znajduje się nasza waga i na tej podstawie określić, czy jest ona prawidłowa

Normy BMI ujęte są w następujących zakresach:

  • BMI poniżej 16 – wygłodzenie,
  • BMI 16 – 17 – wychudzenie,
  • BMI powyżej 18,5 – niedowaga,
  • BMI między 18,5 – 24,99 – prawidłowa waga,
  • BMI powyżej 25 – nadwaga,
  • BMI między 30 – 35 – otyłość,
  • BMI między 35 – 40 – otyłość kliniczna.

Znaczenie prawidłowej wagi dla zdrowia

Prawidłowa waga i wskaźnik masa ciała to pojęcia, które często towarzyszą diecie redukcyjnej, której celem jest poprawa sylwetki. Tymczasem prawidłowa waga to nie tylko mniejsze ubrania i atrakcyjny wygląd. Odpowiednia masa ciała oznacza przede wszystkim lepsze samopoczucie, dobre wyniki badań oraz często dłuższe życie. Jeśli więc nasze BMI wskazuje na nadwagę lub otyłość, warto przemyśleć dotychczasowe nawyki żywieniowe i pomyśleć o regularnych ćwiczeniach. Utrzymanie prawidłowej wagi poprawia ogólną sprawność fizyczną oraz zmniejsza ryzyko lub nawet zapobiega wystąpieniu wielu chorób.

Badania medyczne potwierdzają znaczenie prawidłowej wagi dla pracy serca i układu krwionośnego. Wraz z mniejszą masą ciała maleje ryzyko zawału, wylewu czy udaru mózgu. Prawidłowa waga ciała to także zmniejszone ryzyko niektórych nowotworów i lepsza kontrola cukru we krwi. Mniejsza masa oznacza mniejsze obciążenie dla organizmu, co z pewnością docenią nasze plecy i stawy, które muszą na co dzień dźwigać cały ciężar ciała. 

Naukowcy zwracają także uwagę na lepsze samopoczucie i zwiększony poziom energii. Osoby o prawidłowej wadze lepiej śpią, mają lepszą samoocenę oraz są bardziej płodne. Wszystko to przekłada się na większe zadowolenie z życia i motywację do wdrażania zdrowych nawyków, które istotnie wpływają także na jego długość.

Odwracając perspektywę, osoby z nadwagą są bardziej narażone na występowanie poważnych problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy i dolegliwości serca. Częściej także dotyka ich zwyrodnienie stawów, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto więc kontrolować swoją wagę, stosując zdrową dietę i dbając o aktywność fizyczną. 

Artykuł zewnętrzny.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego