Kiełki brokuła, Chia i siemienia lnianego – część II

W poprzednim wpisie opowiedziałam Ci trochę o tym jak hodować kiełki domowym sposobem, jak ja kiełkuję nasiona na kiełki i które kiełki lubię. Ponieważ wpis był bardzo długi, dziś druga część – kiełki Chia,rzeżuchy, brokuła i siemienia lnianego.

kiełki Chia

KIEŁKI CHIA – o nasionach chia, czyli szałwi hiszpańskiej już pisałam. W skrócie, są one bardzo zdrowe: zapobiegają zbyt szybkiemu wchłanianiu węglowodanów, mają właściwości nawilżające i są bogatym źródłem błonnika. Wytwarzają taką galaretkę i można pudding z nasion chia.
Kiełki nasion chia są lepiej przyswajalne przez organizm, a wraz z kiełkami, zawarty w nich kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz żelazo, cynk i wapń.
Kiełki Chia mają dosyć specyficzny, lekko gorzkawy posmak, nie należą do moich ulubionych kiełków, jem je ze względu na właściwości zdrowotne.

Jak kiełkować nasiona Chia?
Ponieważ ziarenka Chia wydzielają śluz kiełkuj je je na płaskiej powierzchni- np. na talerzyku wyłożonym gazą. Nie trzeba ich długo moczyć, wystarczy 1 godzina.

kiełki siemienia lnianego

KIEŁKI SIEMIENIA LNIANEGO– chronią przed złym cholesterolem, wspomagają trawienie oraz działanie układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego.
Ponadto mają rewelacyjny wpływ na nasze włosy i paznokcie.
Bogate są w kwasy omega 3 i 6, witaminy E,K,B i C oraz w żelazo, wapń, fosfor i magnez.

Jak kiełkować siemię lniane?
Podobnie jak nasiona chia, siemię namaczamy przez godzinę w wodzie, następnie rozsypujemy na talerzyku wyłożonym gazą, którą utrzymujemy stale wilgotną. Siemię lniane ma bardzo twarde osłonki i kiełkowanie jest utrudnione, stąd też dobrze spryskiwać wodą nasionka wodą dosyć często, by osłonki były bardziej miękkie. Po kilku dniach mamy wykiełkowane ziarenka.

kiełki siemienia lnianego

KIEŁKI RZEŻUCHY– kojarzą się z Wielkanocą, ale nie tylko wtedy możemy je hodować. Mają lekko ostry smak i są źródłem m.in. witaminy C i siarki – dla zdrowych włosów,paznokci i skóry.
kiełki rzodkiewki – moim zdaniem są ostrzejsze w smaku od kiełków brokuła, z tego powodu rzadziej je jadam. Są jednak łatwo dostępne, najczęściej spotykanie w sklepach.

Jak kiełkować rzeżuchę?
Na talerzyku lub w słoiczku. Podobnie jak nasiona Chia czy siemię lniane.

KIEŁKI BROKUŁA – bardzo popularne i łatwo dostępne. Jak dla mnie mają lekko ostrawy smak, choć delikatniejszy od kiełków rzodkiewki.
Kiełki brokuła mają ogrom właściwości prozrowotnych. Po pierwsze są polecane w profilaktyce przeciwnowotworowej (bardziej niż dojrzałe warzywo).
Po drugie wzmacniają układ odpornosściowy, obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają chorobą układu krwionośnego.
Są one bogate w witaminę C, E, A, K i witaminy z grupy B, a także w wapń, żelazo i magnez.

Jak kiełkować nasiona brokuła?
Nasiona brokuła podobnie jak inne rodzaje nasion na kiełki najpierw namaczamy w wodzie przez ok. 6 godzin, następnie umieszczamy je w słoiczku, na talerzyku z gazą lub w kiełkownicy. Przepłukujemy je chłodną wodą 1-2 razy dziennie. Po ok. 5 dniach kiełki brokuła są gotowe do spożycia.

kiełki siemienia lnianego

A  Ty hodujesz kiełki? Jakie lubisz najbardziej?

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

4 Responses

Dodaj komentarz