Jaką firanę wybrać do salonu?

Salon jest reprezentacyjnym wnętrzem, które jednocześnie ma zachwycać swoją estetyką i funkcjonalnością. Dlatego nie można zaburzać przestrzeni użytkowej przez niepotrzebne meble czy przytłaczające dodatki. Tu pojawia się pytanie: jaką firanę wybrać do salonu?

Wybierz odpowiednie firany do wszystkich okien w salonie

Jeżeli salon jest przestronny i otwarty na kuchnię, to zazwyczaj znajduje się w nim więcej okien, a nierzadko z salonu w domach jest wyjście na taras czy też balkon. Firaną można zatem ozdobić klasyczne okna z parapetem, ale i drzwi tarasowe czy balkonowe. W przypadku tych ostatnich najlepiej sprawdzą się długie i zwiewne firany, które na długim karniszu można połączyć także z zasłonami. Połączenie cięższych zasłon i lekkich firan świetnie się prezentuje. Sprawia, że wnętrze zyskuje prestiż i reprezentacyjny charakter, a jednak nie przytłacza pomieszczenia. W tym przypadku zasłony pełnią funkcję dekoracyjną. Oczywiście decydując się na karnisz podwójny można skorzystać z funkcji zasłon zaciemniających i w razie potrzeby, gdy wpadające do wnętrza słońce staje się uciążliwe, przesłaniać nimi transparentne czy też bardziej przejrzyste firanki. Oczywiście długie zwiewne firany można wybrać też do klasycznych okien. W ten sposób można choćby przesłonić starsze żeliwne kaloryfery, które świetnie spełniają swoją rolę, ale jednak niezbyt pasują do nowoczesnej aranżacji. Można pokusić się też o inne aranżacje okna, np. wybrać firany które można spinać tworząc draperie albo kurtyny. Możliwości jest naprawdę wiele, a w takim przypadku do okien można wybrać również takie detale jak dekoracyjne spinki, które upiększą nie tylko zasłonę, ale i właśnie formowaną firanę.

Jaką tkaninę wybrać na firanę w salonie?

Na pewno dobrze sprawdzi się woal. Ta delikatna transparentna tkanina dodaje każdemu wnętrzu lekkości. Jest stworzona z mieszaniny włókien sztucznych i bawełny. Woal świetnie nadaje się do nasłonecznionych miejsc, których nie chce się przytłaczać ciężką zasłoną. Sprawia, że do salonu wpada sporo światła, a jednak intensywność promieni słonecznych jest nieco ograniczona i zostają one przez tkaninę rozproszone. Alternatywą dla woalu może być markizeta. Jest to materiał, który także ma przejrzystą strukturę, jednak różni się fakturą od wspomnianego wcześniej woalu. Widać na nim drobne oczka, zatem nie jest jednolity tak jak woal. Markizeta może przypominać strukturę lnu i na pewno sprawdzi się do wnętrza w stylu skandynawskim, gdzie stawia się na naturalne tkaniny i w przypadku podwójnego karnisza zestawić ją z zasłoną wykonaną właśnie z lnianego materiału w naturalnym jasnobrązowym kolorze. Jeżeli chcecie, by do salonu wpadało mniej światła, a jednocześnie, by firana pasowała do wnętrza w klasycznym stylu, to wybierzcie żakard. Firany żakardowe bardzo często zdobione są ażurowymi wstawkami w dolnej części, co może świetnie pasować do klasycznej aranżacji salonu w stylu prowansalskim. Żakard jest trwały i odporny na uszkodzenia, jednak firany z tego materiału, podobnie jak woalowe czy markizety lepiej prać w specjalnej siatce, która chociażby zapobiegnie zniszczeniu sznurka do marszczenia firany czy też jej spruciu. Dzięki odpowiedniej firanie można podkreślić aranżację salonu i jest ona swoistą kropką nad „i” tego wnętrza.

Nasz partner radzi

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego