Czy prace domowe są nam potrzebne

Jak dużo czasu powinni spędzać rodzice nad pomocą dzieciom w pracy domowej?

Rodzice szukają coraz to nowszych sposobów na zapewnienie swoim dzieciom dodatkowej pomocy w procesie edukacji. Zapisywanie na zajęcia dodatkowe i wyrównawcze, wykupywanie kursów, korzystanie z usług korepetytora. Wszystkie te narzędzia stanowią świetne pomoce dydaktyczne, jeśli ma się jednak tę możliwość, to warto poświęcić nieco czasu na wspólne odrabianie pracy domowej z dzieckiem. Ile czasu poświęcać na pomoc w pracy domowej i jak powinna ona wyglądać?

Czy prace domowe są nam potrzebne?

Tematyka zadawania przez nauczycieli prac domowych jest od lat przedmiotem zażartych dyskusji. Jedni uznają ją za obowiązkową w procesie nauczania, inni zaś argumentują, że to niepotrzebne obdzieranie dzieci z wolnego czasu. Oponenci zadawania prac domowych często wskazują na to, że to bezprawne – nie jest to jednak prawda. Ważne jest jednak to, że praca domowa nigdy nie powinna być dla ucznia nadmiernym obciążeniem. Właściwie to po co jest praca domowa? Powinna ona przede wszystkim służyć utrwaleniu nauczanych podczas zajęć informacji, a nie kompletnie zastąpić lekcje w szkole. Nauczyciel powinien również systematycznie sprawdzać zadawane prace, aby móc nadzorować postępy dzieci i zauważać wszelkie nieprawidłowości.

Zadawanie prac dla samego aktu zadawania skutkuje tym, że uczniowie szybko orientują się, że nie muszą robić ich wcale – a to nie jest idealny scenariusz dla żadnej ze stron. Najważniejsze jest więc tutaj znalezienie złotego środka: zadawane prace powinny być przede wszystkim możliwością dla ucznia. Odrabianie ich nie ma być niepotrzebnym i przydługim zadaniem, a formą dodatkowego powtórzenia materiału z lekcji. Jeśli któryś z nauczycieli przesadza z ilością zadawanego materiału i wymaga od dzieci rozwiązywania codziennie dziesiątek dodatkowych zadań, to należy porozmawiać z wychowawcą lub dyrektorem szkoły. Uczniowie obciążeni nadmiarem pracy są zdemotywowani i zmęczeni, a musząc większość swojego skupienia i czasu wkładać w jeden konkretny przedmiot nie są wstanie odpowiednio przygotować się do innych zajęć, co skutkuje opuszczeniem się w nauce. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na Stawiam na Edukację.

Jak należy odrabiać prace domowe z dzieckiem?

Pomagając swojemu dziecku w wykonywaniu prac domowych pokazujemy, że jesteśmy zaangażowani w jego edukację i chcemy zadbać o to, by nasza pociecha prosperowała i spełniała się w szkole. Czas spędzony nad wspólnym wykonywaniem pracy nie jest więc odgórnie ustaloną kwestią: zajmie to nam tyle, ile musi zająć. Należy jednak pamiętać, jak należy odrabiać prace domowe wspólnie z dzieckiem: nasza pomoc w zadaniu domowych nie oznacza wykonania go za nasze dziecko.

Mamy naprowadzać i pomagać, a nie wyręczać. Wykonując pracę domowe za nasze dziecko pozbawiamy je samodzielności i uczymy tego, że jeśli nie daje sobie z czymś rady rodzic zawsze przyjdzie i je wyręczy – a takie przeświadczenie sprawia, że dzieci wyrastają na osoby nieporadne i uzależnione od innych. Nie oznacza to jednak, że należy kompletnie rezygnować z pomagania dzieciom przy pracach domowych. Kiedy widzimy, że nasze dziecko nie radzi sobie z zadaniem i przydałaby mu się nasza pomoc, podpowiedź, naprowadzenie bądź po prostu dodatkowa osoba, która pomoże w wyjaśnieniu trudniejszych zagadnień, powinniśmy zareagować. Najważniejsza jest jednak odpowiednia motywacja: to ona pomoże dziecku w samodzielnym radzeniu sobie z coraz to trudniejszym problemami.

Artykuł gościnny.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego