rodzina bawiąca się podczas ferii zimowych

Ferie zimowe 2023 – gdzie jechać zimą w Polsce?

Rozpoczęły się ferie zimowe 2023. Gdzie jechać zimą w Polsce, by nacieszyć się szusami na nartach, a po szaleństwie na stoku spędzić czas w ciekawych okolicznościach? Czy dzieci na pewno nie będą się tam nudzić? Możliwości jest wiele, dlatego wybór jest bardzo trudny. Aby ułatwić Państwu zaplanowanie wypoczynku, podpowiadamy ciekawe miejsca na ferie zimowe. Planując, ani przez chwilę nie zapominajmy, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci podczas ferii.

Pomysł na ferie w Polsce zależy od tego, jaki budżet możecie przeznaczyć na wyjazd oraz jakie macie oczekiwania. W naszym kraju można wybrać się zarówno w góry, nad morze, jak i do krainy jezior na Mazurach. Najlepsze miejsca na ferie zimowe znajdziemy często tam, gdzie się ich nie spodziewamy!

Fajne miejsca na ferie zimowe

Morze Bałtyckie zimą to niepowtarzalny widok, którego nie da się łatwo zapomnieć. Z pewnością atrakcji o tej porze roku jest mniej niż latem, ale bezsprzecznie warto zobaczyć piękne lodowe klify na plaży pokrytej śniegiem. W sezonie zimowym można wybrać się do większych nadmorskich miast, takich jak Kołobrzeg, Międzyzdroje, Trójmiasto czy na Hel. Z zakwaterowaniem nie będzie kłopotu, gdyż wiele ośrodków działa w formie całorocznej.

Podczas ferii zimowych warto odwiedzić Mazury. Kraina dwóch tysięcy jezior przyciąga pięknymi widokami i kusi długimi spacerami na świeżym powietrzu. Część miejscowych ośrodków przygotowała infrastrukturę do aktywności na nartach biegowych, a nawet zjazdowych. Są trasy o różnych stopniach trudności, tory do snowtubingu czy miejsca do zjeżdżania na sankach. Do najpopularniejszych klubów narciarskich w województwie warmińsko-mazurskim należą m.in. ośrodki koło Gołdapi, Orzysza, w Mikołajkach i Mrągowie. Ponadto można morsować, nurkować pod lodem czy zaryzykować zimowe kajakarstwo.

Niekwestionowanym liderem zimowych kurortów w Polsce jest Zakopane, wyjątkowe miasto w bezpośrednim otoczeniu Tatr. Jest to raj dla spacerowiczów, a chyba jeszcze większy dla miłośników sportów zimowych. Fani białego szaleństwa szukają ekstremalnych wrażeń w najwyżej położonym ośrodku narciarskim w Polsce (1959 m n.p.m.). Kasprowy Wierch to kultowa góra dla polskich narciarzy, panoramiczne widoki na ośnieżone szczyty i doliny Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także dwa najwyżej położone budynki w kraju, czyli górna stacja kolejki oraz obserwatorium meteorologiczne.

Gdzie na ferie z dziećmi

Świetną reputację ma także Białka Tatrzańska, podobno najszybciej rozwijająca się miejscowość pod Tatrami, zapewniająca znakomity wypoczynek zarówno latem, jak i zimą. Jej najważniejsze atuty stanowi bogata infrastruktura narciarska. Białka leży blisko znanych górskich kurortów turystycznych, m. in Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego, które można odwiedzić po zakończeniu narciarskich szaleństw na stoku.

Jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Polsce, chętnie odwiedzanym przez amatorów białego szaleństwa jest Szczyrk. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest tutaj ponad 30 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, wytyczonych na malowniczych stokach Skrzycznego, Pośredniego, Malinowa, Beskidu i innych gór otaczających miasteczko. Łączna długość tras narciarskich w Szczyrku wynosi 40 km.

Pomiędzy Górami Izerskimi i Karkonoszami leży Szklarska Poręba, która w swojej ofercie posiada bardzo dobrze wyposażone ośrodki narciarskie, a także bogate zaplecze gastronomiczne. W przerwie od zjazdów na stoku miasto oferuje wiele innych atrakcji, które zaciekawią najmłodszych, ale nie tylko. Zimą na turystów czeka wiele szlaków. Jednym z ciekawszych jest Szrenica, będąca szczytem wznoszącym się na wysokość 1362 m n.p.m. w zachodniej części Karkonoszy, nieopodal granicy z Czechami.

Turystom, którzy nie wiedzą gdzie można pojechać na ferie polecamy Zieleniec, największy kurort narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. To jedyna w Polsce miejscowość o typowo alpejskim mikroklimacie, gdzie śnieg spotykany jest przez niemal 150 dni w roku, a stoki i niskie temperatury zapewniają optymalne warunki narciarskie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Wśród ponad 23 km udostępnionych tras przeważają łatwe i rekreacyjne, ale i bardziej wymagający narciarze znajdą coś dla siebie. Emocji i potężnej dawki adrenaliny  dostarcza snowpark z torem snowcrossowym.

wyciąg narciarski

Góry na weekend

Zimowy weekend z dziećmi warto spędzić w Szczawnicy – w Pieninach. W tej miejscowości uzdrowiskowej znaleźć można wiele tras spacerowych, w tym odrestaurowany deptak wzdłuż potoku Grajcarek. Np. Droga Pienińska, czyli dziesięciokilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż przełomu Dunajca gwarantuje niesamowite widoki na Sokolicę i Trzy Korony. Trasa wiedzie do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, najsłynniejszego obiektu sakralnego w Pieninach, którego zabudowania są udostępnione zwiedzającym. Krótsza trasa spacerowa (3 km) prowadzi ze Szczawnicy do Leśnicy na Słowacji.

Przy dobrych warunkach pogodowych można się wybrać na Sokolicę, a przy odrobinie szczęścia podziwiać ze szczytu panoramę ośnieżonych Tatr. Z centrum żółtym szlakiem wejdziesz lub wjedziesz kolejką na Palenicę, skąd spacer można kontynuować niebieskim szlakiem, czyli Małymi Pieninami, jedną z najbardziej widokowych tras w polskich górach.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego