Dlaczego warto założyć bloga ?

Dlaczego warto założyć bloga? Dlaczego warto blogować i być “blogerem”? Być częścią tej hejtowanej z każdej strony blogosfery, być oskarżanym o “sprzedawanie się” i pisanie tylko sponsorowanych postów?

Ostatnio wciąż natykam się na wpisy o tym dlaczego warto pisać bloga, nawet zastanawiałam się czy ten wpis opublikować- napisałam go już w styczniu i tak leżał i czekał na swój czas. Jednak te wszystkie wpisy traktują raczej o technicznych aspektach blogowania lub też o trochę innych korzyściach. Ja natomiast chcę się skupić na blogerach, na ludziach którzy piszą blogi. Bo właśnie przez nich i dla nich warto założyć bloga!

Nie dla hajsu, nie dla darów losu, nie dla miziania się po majciorach. Blogosfera jest społecznością ludzi, różnych ludzi, i tak jak w każdej społeczności są w niej czarne owce. Jednak jak wszędzie są to jednostki, a blogosferę tworzą setki ludzi, bardzo dobrych ludzi.

W sumie nie wiem czy powinnam używać określenia “blogosfera”, bo najczęściej spotykam się z nim przy negatywnych wypowiedziach, a dla mnie blogerzy to naprawdę wyjątkowe osoby.

Blogi piszę już ponad 6 lat (tak naprawdę od 16 lat, ale wcześniejsze są schowane ;)) i przez ten czas nie raz myślałam o zaprzestaniu pisania, o skupieniu się tylko i wyłącznie na rozwoju zawodowym, o zwolnieniu tempa. Jednak za każdym razem przychodziła myśl: mam na własne życzenie zmniejszyć ilość spotkań z blogowymi znajomymi? Mam zamknąć sobie drogę do poznawania nowych blogowych ludzi i ich spojrzenia na świat? Mam porzucić coś, gdzie czuję się jak w domu?

Oczywiście, znajomych, których poznałam dzięki blogowaniu mogę spotykać nie prowadząc bloga, mogę iść z nimi na kawę, pogotować, spędzić wieczór przy winie. Ale nie będzie już tak łatwo poznawać nowych blogerów, a wierzcie mi- każdy wniósł do mego życia coś wyjątkowego. Pokazał co dla niego jest ważne, jakie ma spojrzenie na świat, czego oczekuje i do czego dąży. To taka spora dawka inspiracji i motywatora do jak najlepszego kształtowania swojego życia.

Dlaczego warto założyć bloga

Ponadto każdy bloger jest w czymś dobry (i zwykle o tym pisze), a jednocześnie chętny do pomocy i dzielenia się swoją wiedzą. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich rzeczy i umiejętności, które zdobyłam właśnie dzięki blogerom. Gosia z czytelniczego bloga o książkach  nie tylko nauczyła mnie robić zupy, posługiwać się lustrzanką i poruszać po Warszawie tuż po przeprowadzce tutaj. Ona także tarła dla mnie imbir do magicznego napoju, który miał mi pomóc w rzucaniu palenia, to ona znalazła mi moje pierwsze mieszkanie w Warszawie i to ona pomagała mi w wychowywaniu kota (niestety mamy w tym temacie porażkę ;)).
Gdyby nie Tomek z zajadam.pl dalej byłabym pewnie na blogspocie, nie znałabym wordpressa i nie rozwijała swojej wiedzy z zakresu blogowej strategii, seo bloga czy analityki (w pracy to ogarniam idealnie, ale na blog nigdy nie miałam czasu). Monika z Blackdresses.pl z kolei zwróciła moją uwagę na włosy, na moje włosy – zresztą to dzięki niej trafiłam do najlepszego fryzjera na tej planecie (klik) ;)
Mogłabym tak jeszcze dalej wymieniać i wymieniać, aż doby by zabrakło.

Słyszałam, że bloger blogerowi wilkiem, że każdy z każdym rywalizuje – o kasę, zasięg, popularność. Być może, ale ja jakoś tego nie odczułam. Agacior z blogomodzie.com poświęciła swoją sobotę by pomóc mi i zrobić zdjęcia do wpisu o odkurzaczu Bosch, Paulina z paulinawnuk.com nie raz poratowała mnie noclegiem w czasie moich okołoblogowych wypadów do Gdańska, a Marta z Leniwaniedziela.pl przeszkoliła z fotografii kulinarnej.

Kolejna rzecz to blogowe spotkania, m.in. Blog Forum Gdańsk, See Blogers czy Blogowigilia. Podobno to tylko promki, lansowanie się i “słit focie”, ewentualnie selfie. A w życiu! Na BlogoWigilii tak się wybawiłam, że nawet na imprezę sylwestrową nie miałam potrzeby iść! Tam też, odkryłam to czego wcześniej nie zauważałam, co sprawiło, że z większą ochotą weszłam w rok 2015.

Dlaczego warto założyć bloga

A ile fanu i konstruktywnie spędzonego czasu miałam dzięki blogerom! Gotowanie w warsztacie z Majsterkowo.pl, fit kucharzenie z I love Fit czy Vege dania z Beatą ( co prawda to nie blogerka, ale o dziwo zawsze wśród blogerów można ją spotkać ;)).

Dlaczego warto założyć bloga

Dzięki Blogerom poznałam też wartościowe osoby, które nie piszą blogów. Wymieniać mogłabym godzinami: co, jak i dlaczego. Napiszę jednak tylko, że nie wymieniłabym na nic tych znajomości!

Dlaczego warto założyć bloga

Podejrzewałam, że bardzo popłynę w tym wpisie, że będę pisać i pisać i nie będę potrafiła skończyć. Ale pora dopłynąć do brzegu i napisać: Blogerzy to naprawdę niesamowite jednostki: nauczyciele, motywatorzy, przyjaciele.

Zatem jaka jest dla mnie główna zaleta blogowania? Dlaczego warto założyć bloga? Dla blogerów!
Gdyby nie blogerzy, nie byłabym tu gdzie jestem dzisiaj – prywatnie i zawodowo.

Spodobał się wpis?
Podziel się.
 • Wspaniały z Ciebie Kurczak <3 Bardzo się cieszę, że Cię poznałam :*

 • Czasem tak myślę, co by było gdybym nie wkroczyła do tego świata i podejrzewam, że byłabym daleko w tyle ;) ze wszystkim. Nie nauczyłabym się wielu rzeczy i nie poznałabym wielu wspaniałych ludzi, w tym Ciebie ;).
  Cieszę się, że tu jestem!

 • gin

  Przez to, że mieszkam w Danii, moje kontakty z innymi blogerami są ograniczone do… Blogów :) Ale to wystarcza, bo nawet te internetowe tylko przyjaźnie wiele dla mnie znaczą :)

 • Zakładając bloga w ogóle się nie spodziwałam, że blogerzy to taka fajna społeczność. Tymczasem zdarza sie, że czytanie tekstów na ich blogach, tak mnie ostatnio wciąga, że nie wyrabiam się ze swoimi wpisami. Fajnie wiedzieć, że jest tylu ludzi z pasją :)

 • Valmis Asia

  Motywuje do dalszego blogowania, blogosfera to naprawdę fajna społeczność.