Frytki domowe są pyszną alternatywą dla mrożonych ze sklepu, z fast foodu czy restauracyjnych. Odpowiednio przygotowane mogą być jeszcze lepsze, ale nie wystarczy obrać ziemniaki i pokroić w słupki. Warto poświęcić potrawie więcej czasu i kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym frytki są idealnie miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Jednym ze sposobów na domowe frytki jest podgotowanie lub moczenie w wodzie z cukrem. Frytki z cukrem? To jest naprawdę smaczne!
Z pozoru wydaje się, że przygotowanie frytek to nie żadna sztuka. Może jednak zdarzyć się, że wyjmiemy je z piekarnika mało chrupiące i bez smaku. Nie wystarczy obrać ziemniaki i pokroić w słupki. Warto znać sztuczki, dzięki którym frytki znane z fast fooda nabierają innego, nieoczekiwanego smaku.
Spis treści
ToggleW jakiej wodzie moczyć frytki?
Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniej odmiany ziemniaków. Może to być Irga, Irys, Fresco, Gloria, Pasat, Glada czy Augusta, gdyż mają wysoką zawartość skrobi (ok.14-16 proc.). Miąższ frytek z tych odmian jest miękki, a zewnętrzna warstwa rumiana i chrupka.
Na wstępie obierz ziemniaki, umyj i pokrój w słupki mniej więcej równej wielkości. Dzięki temu wszystkie kawałki będą gotowe w tym samym czasie. Następnie ziemniaki namocz w zimnej, a nawet lodowatej wodzie. Dlaczego moczyć ziemniaki na frytki? Czynność tę przeprowadza się po to, aby pozbyć się nadmiaru skrobi, ale tylko z zewnętrznej warstwy słupków. Dzięki temu frytki ładnie się zrumienią i będą chrupiące.
Jest kilka metod płukania ziemniaków. Najkrótsza wymaga umieszczenia pokrojonych frytek w naczyniu z zimną wodą na minimum 30 minut. Równie popularną jest metoda moczenia pokrojonych frytek w świeżo zagotowanej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości cukru. Ta dodatkowa sacharoza skarmelizuje się w czasie smażenia czy pieczenia i podbije chrupkość bez wpływu na smak. Należy pamiętać, by przed pieczeniem dobrze osuszyć ziemniaki za pomocą ręcznika papierowego. Frytki z piekarnika możemy oprószyć dowolnymi przyprawami: solą, pieprzem, chili lub ziołami prowansalskimi i oregano.
Najlepiej, jeśli frytki usmażysz dwukrotnie. Najpierw ok. pięć minut w temperaturze 130-170 st. C. Po tym czasie wyjmij je i odsącz. Celem tego zabiegu jest uzyskanie skorupki, w której zamknięte będzie puszyste wnętrze. Po tym etapie frytki można zamrozić i zostawić część na inną okazję. Do uzyskania pięknego złotego koloru i maksymalnie dużej chrupkości smażymy frytki drugi raz, ale w temperaturze 190-200 st. C, aby nie stykały się jedna z drugą.
Wymoczone czy podgotowane i wysuszone słupki ziemniaczane można też upiec w piekarniku. Frytki trzeba obtoczyć w oleju i rozłożyć na blaszce. Ważna jest odpowiednia i stabilna temperatura. Frytki muszą mieć równą wielkość i nie mogą stykać się ze sobą. Po rozgrzaniu piekarnika do temperatury 200 st. C wkładamy blaszkę z frytkami i pieczemy je około 30 minut. Termoobieg nie tylko pomoże w lepszym otoczeniu wszystkich kawałków gorącym powietrzem, ale także usunie zbędną wilgoć.
Moczenie frytek w wodzie z cukrem
Aby przyrządzić pyszne, chrupiące frytki, pokrój obrane ziemniaki w cienkie słupki. Jeżeli chcesz przygotować frytki belgijskie, nie musisz ziemniaków obierać. Pamiętaj jednak o dokładnym wyszorowaniu ziemniaków, a następnie podziel je na grubsze kawałki. W garnku zagotuj wodę z dodatkiem cukru, doprowadź do wrzenia i gotuj frytki przez około pięć minut.
Możesz również przygotować frytki bez gotowania. Wystarczy moczyć je w lodowatej wodzie około pół godziny. Następnie osusz dokładnie ziemniaki, rozgrzej piekarnik do temperatury 200 st. C z funkcją grilla i termoobiegu, skrop frytki oliwą czy olejem słonecznikowym lub rzepakowym. Wsyp do miski ulubione przyprawy, wymieszaj w nich frytki i ułóż na blaszce do pieczenia, aby nie stykały się ze sobą.
Piecz przez około pół godziny, po czym zwiększ temperaturę do 220 st. C. Wyłącz termoobieg i piecz przez około dziesięć minut do uzyskania złocistej skórki.
Po co moczyć ziemniaki w cukrze?
Sekretem idealnie usmażonych frytek jest kąpiel z cukrem, który podczas smażenia skarmelizuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz ziemniaków, a przez to doda im chrupkości. Ważne jest także podwójne smażenie. Pierwsze zamknie strukturę ziemniaków, dzięki czemu zabezpieczy je przed nadmiernym nasączeniem tłuszczem, a wilgoć pozostanie w środku słupków, dlatego nie będą przesuszone.
Drugie smażenie nada frytkom dodatkowej chrupkości bez zagrożenia spaleniem. Tak przyrządzone frytki można posypać solą i ulubionymi przyprawami. Świetnie smakują z domowym majonezem lub keczupem.
Aby przygotować domowe frytki moczone w cukrze, potrzeba ośmiu ziemniaków, dwóch łyżek cukru, 0,5 l wody, trochę oleju oraz soli. Ziemniaki należy obrać i opłukać, a następnie pokroić w słupki i przełożyć do dużej miski. W pół litra wody rozpuść dwie łyżki cukru i tak przygotowanym roztworem zalej ziemniaki. Pozostaw na około dziesięć minut. Po tym czasie odlej wodę, przepłucz frytki i osusz je za pomocą papierowego ręcznika.
Dzięki temu zapobiegniesz nadmiernemu rozpryskiwaniu się tłuszczu w czasie smażenia. Płukanie uwolni z pociętych ziemniaków skrobię (cukier złożony polisacharyd), która odpowiedzialna jest za zatrzymanie wilgoci wewnątrz ziemniaków. Po co cukier do frytek?
Dzięki kąpieli wodnej w słodkiej wodzie uzupełniamy cukier w ziemniaku o sacharozę (dwucukier odpowiedzialny za ciemnienie i chrupkość).
Do dużego rondla lub garnka wlej olej, rozgrzej go mocno i smaż tak przygotowane frytki do momentu aż ziemniaki nabiorą złotego koloru.