świat grzybów

Jesteś domorosłym mykologiem? Poznaj fascynujący świat grzybów psylocybinowych

Mykologia to grzyboznawstwo. Większość osób, które wybiera się do lasu na grzyby, dobrze zna wiele z występujących w nich odmian. Znalezienie pięknych podgrzybków, dumnych kozaków i pięknie prezentujących prawdziwków niemal zawsze wywołuje ekscytację. Podobne emocje towarzyszą także innym znaleziskom. Jakim?

Psilocybe cubensis to grzyby psylocybinowe znane także, jako „grzybki halucynki”. Towarzyszą one ludzkości od zarania dziejów. Choć ich spożywanie jest w Polsce zabronione, to na świecie są miejsca, w których można wybrać się w duchowy „trip”. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że w naszym kraju można dostać samą grzybnię do badań w domowym zaciszu. Jakie odmiany są dostępne?

„Złoty nauczyciel” nie brzmi tak dobrze, jak Golden Teacher

Golden Teacher to najpopularniejsza odmiana grzybów psylocybinowych. Owocniki zawierają związki psychoaktywne, wśród których znajduje się psylocybina. Jest ona odpowiedzialna za wywoływanie efektów psychodelicznych i zmian stanów świadomości. Nauczyciel słynie z wytwarzania silnych emocji i efektów wizualnych. Zdaniem psychonautów jest to jedna z najchętniej badanych odmian grzybów halucynogennych.

„Pokarm bogów” Terence McKenna i McKennaii – co mają ze sobą wspólnego?

McKennaii to grzyby zawierające psylocybinę. Ich nazwa to hołd dla Terence’a McKenna i jego wkładu w badania nad grzybami halucynogennymi. To autor książki „Pokarm bogów”, która zabiera czytelnika aż do kolebki człowieczeństwa. McKenna pokazuje, że grzyby psylocybinowe mogły towarzyszyć ludzkości od zarania dziejów. W czasach Lucy raczej trudno mówić o skrybach, a tym bardziej zapiskach, które mogłyby przybliżyć teorię ewolucji. Mimo wszystko warto poczytać, jak przeplatały się losy człowieka z „halucynkami”.

Hodowla grzybów halucynogennych

Uprawa różnych odmian może się od siebie nieco różnić. Niemniej Golden Teacher jest stosunkowo prosty w uprawie nawet dla początkujących. Wspominaliśmy wcześniej o koneserach, ale to w innym kontekście – do tego jeszcze wrócimy.

Optymalna temperatura dla rozwoju grzybów to 21-25° Celsjusza. Domorośli mykolodzy, którzy zajmują się badaniem grzybów, są w stanie uzyskać owocniki o łącznej masie nawet do 400 gram z jednego growkita Golden Teacher.

W tym miejscu należy podkreślić, że w Polsce zabroniona jest uprawa grzybów halucynogennych i ich spożycie. W związku z tym nie wolno hodować owocników. Natomiast dozwolone są badania nad samą grzybnią.

„Nagi Twój umysł wśród pierwszej bramy do świata magii”

„Dzień dobry stary, hokus pokus czary mary” w ten sposób rapował Magik w utworze „Psychodela”. Cała płyta „Księga Tajemnicza” była utrzymana w klimacie psyhodelicznym. Czy to jedyni wykonawcy, którzy nawiązywali do tematu psychodelików? Z pewnością nie. Czy inspirowali się grzybami i „tripami”? Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne, że grzyby halucynogenne nadal towarzyszą ludziom we współczesnym świecie. Tematem interesują się nie tylko fani haju, ale także naukowcy, którzy wykorzystują psylocybinę w różnego rodzaju terapiach. Ty też możesz rozwijać swoje zainteresowanie fantastic fungi.

Artykuł przygotowany przez partnera strony.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego