Niedoczynność tarczycy to uciążliwa choroba, która wynika z niedostatecznej produkcji hormonów tarczycy. Wpływa ona niekorzystnie na samopoczucie chorego. Osoby zmagające się z niedoczynnością skarżą się na chroniczne zmęczenie, brak energii, zaburzenia nastroju i problemy z koncentracją. Leczenie tej choroby zazwyczaj polega na codziennym przyjmowaniu syntetycznego hormonu tarczycy. Okazuje się również, że o zdrowie tarczycy można zadbać także poprzez odpowiednią dietę. Co jeść przy tym schorzeniu? Jakich produktów spożywczych unikać cierpiąc na niedoczynność? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
Spis treści
ToggleJadłospis przy niedoczynności tarczycy – na czym powinien bazować?
Dieta przy niedoczynności tarczycy musi być skomponowana w taki sposób, aby wspierać leczenie tego schorzenia i pozytywnie oddziaływała na cały organizm. Nie powinno w niej zabraknąć:
- Produktów bogatych w selen: selen jest kluczowym pierwiastkiem, który wspiera funkcjonowanie tarczycy. Spożywając produkty bogate w ten składnik mineralny, można zapobiegać stanom zapalnym i niszczeniu gruczołu tarczycowego. Doskonałym źródłem selenu jest m.in. ryby, owoce morza, mięso, orzechy brazylijskie, niektóre produkty mleczne i jaja.
- Żywności zawierającej jod: jod jest potrzebny do produkcji hormonów tarczycy. Można go znaleźć w różnych produktach, m.in. rybach morskich, wodorostach, pieczarkach czy owocach morza. Pamiętaj jednak, że nie należy również przesadzać z ilością jodu w diecie, gdyż nadmiar tego pierwiastka może być równie niebezpieczny, co jego niedobór.
- Produktów bogatych w żelazo: nieodpowiednia ilość żelaza może zaburzać produkcję hormonów tarczycy. Z tego względu ważne jest spożywanie żywności zawierającej ten minerał. Żelazo można znaleźć m.in. w pestkach dyni, żółtkach jaj, otrębach ryżowych, morelach, natce pietruszki i wątróbce.
Już wiesz, po co warto sięgać przy niedoczynności tarczycy. Dieta (jadłospis) osoby cierpiącej na to schorzenie musi być odpowiednio skomponowana, aby zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze, które wspomagają funkcjonowanie tarczycy. Odpowiednia dieta nie tylko może pomóc w ustabilizowaniu poziomu hormonów tarczycy, ale również poprawić samopoczucie i jakość życia.
Produkty niewskazane przy niedoczynności tarczycy – dieta jadłospis
Cierpisz na niedoczynność tarczycy? Dieta, jadłospis i tryb życia musi być odpowiednio dostosowany do tej choroby. Osoby zmagające się z niedoczynnością powinny unikać spożywania nadmiaru:
- Warzyw krzyżowych: surowe warzywa krzyżowe zawierają goitrogeny, które hamują wchłanianie jodu i zakłócają produkcję hormonów tarczycy. Z tego względu najlepiej spożywać je wyłącznie po obróbce termicznej. Należy jednak pamiętać, że nawet ugotowanych czy smażonych warzyw krzyżowych nie wolno spożywać w nadmiarze przy niedoczynności tarczycy.
- Soi: soja ogranicza wchłanianie lewotyroksyny – leku stosowanego w niedoczynności tarczycy. Osoby zmagające się z niedoczynnością i przyjmujące lewotyroksynę (np. Euthyrox/Letrox) powinny powstrzymać się od spożywania produktów sojowych około 4 godziny od przyjęcia leku.
- Przetworzonej żywności i produktów zawierających duże ilości cukru: spożywanie w nadmiarze wysoko przetworzonych pokarmów i cukrów prostych często prowadzi do zwiększenia wagi i stanów zapalnych, co może zaostrzyć objawy niedoczynności tarczycy. Aby tego uniknąć, najlepiej sięgać po naturalną żywność, bogatą w cenne składniki odżywcze. Warto wybierać produkty pełnoziarniste, świeże owoce i warzywa, chude mięso i zdrowe tłuszcze roślinne.
Chcesz dowiedzieć się dokładnie, jak powinien wyglądać plan żywieniowy przy niedoczynności tarczycy lub dieta w Hashimoto? Jadłospis przygotuje dla Ciebie dietetyk! Doświadczony specjalista wie, jak skomponować dietę, aby wspierała ona funkcjonowanie tarczycy i redukowała objawy schorzenia.
Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dietetyka specjalizującego się w układaniu planów żywieniowych dla osób z niedoborem hormonów? Napisz do ekspertów z BeDiet!
Artykuł sponsorowany.