Jasne włosy w odcieniu pięknego blondu są marzeniem wielu kobiet. Niestety nierzadko po rozjaśnianiu nie wyglądają jak z reklamy i są przesuszone, a także puszą się i trudno je ujarzmić. Przyczyną może być fakt, że już przed rozjaśnianiem włosy nie były w najlepszej kondycji. Można jednak to naprawić. Warto poznać sposoby pielęgnacji, dietę, a także znaczenie olejowania włosów dla zdrowego wyglądu włosów rozjaśnianych.
Spis treści
ToggleJak dbać o rozjaśniane włosy blond na co dzień i w jaki sposób nieinwazyjnie odświeżyć kolor?
Po rozjaśnianiu włosów warto stosować szampony i odżywki do włosów blond. Mogą to być produkty, które zawierają pigmenty niebieskie czy fioletowe i mogą nadać włosom chłodniejszy odcień. Jeżeli włosy są rozjaśnione na ciepły kolor, to z kolei warto sięgnąć po szampony z dodatkiem miodu. Słomkowy, złocisty odcień blond zapewni także rumianek. Warto stosować szampony i odżywki wzmacniające włosy. Na pewno zawartość kwasu hialuronowego czy też protein roślinnych pomoże odbudować włosy i wzmocnić. Produkty zawierające pigmenty, zwłaszcza te o chłodnym odcieniu, należy stosować z umiarem, aby na włosach nie pojawiły się np. niebieskie czy fioletowe refleksy. Najlepiej sięgać po nie raz lub dwa razy w tygodniu, a w pozostałych dniach używać lekkich produktów na bazie humektantów. Aby nieinwazyjnie odświeżyć kolor po kilku tygodniach można sięgnąć po toner do włosów. Istotne znaczenie ma tutaj dobranie odpowiedniego stężenia aktywatora koloru. Stąd najlepiej udać się na tonowanie do salonu fryzjerskiego. Jeśli chcesz samodzielnie rozjaśnić kolor, to możesz sięgnąć choćby po sok z cytryny wymieszany z wodą. Taka wcierka pozostawiona na 30 minut i stosowana przez kilka dni pozwoli dodać blond pasmom blasku. Jednak w ten sposób nie pokryjesz odrostu czy siwych włosów, co zapewni toner. Warto podkreślić, że toner oblepia włosy i nie wnika w ich strukturę, zatem nie powoduje ich degradacji. Sposobem na szybkie odświeżenie koloru może być też szampon koloryzujący blond, którego efekt może utrzymywać się do 4 tygodni.
Co jeść, aby wzmocnić włosy po rozjaśnianiu?
Rozjaśnianie włosów to inwazyjny zabieg, dlatego włosy warto wzmacniać także poprzez dietę. Najlepiej sprawdza się ta śródziemnomorska, gdyż szczególnie polecane są ryby morskie, które są źródłem kwasów Omega-3 wpływających na prawidłowe nawilżenie i lśniącą strukturę włosów. Ponadto np. kobiety w okresie klimakterium powinny sięgać po soję i inne rośliny strączkowe, które są źródłem fitoestrogenów. Te składniki wzmacniają włosy i zapobiegają ich łamliwości. W diecie nie może zabraknąć dobrych źródeł cynku, miedzi, witaminy A, C, E, a także witamin z grupy B.
Olejowanie włosów, czyli sposób na wypełnienie ubytków i odżywienie suchych kosmyków
Po rozjaśnianiu częstym problemem jest puszenie się. Włosy trudno nawilżyć inaczej niż stosując kosmetyki oleiste. Tworzą się przesuszone strefy, które nawet po spłukaniu wodą są „sianowate”. Najlepszą receptą i rozwiązaniem tego problemu jest olejowanie włosów. Warto wykonywać je raz w tygodniu. Można sięgnąć po naturalne oleje do włosów, które dostępne są w kuchni. Do olejowania można wykorzystać olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, a nawet olej słonecznikowy. Należy go nałożyć na długości włosów i założyć czepek kosmetyczny. Po upływie godziny lub dwóch należy zemulgować olej z użyciem odżywki do włosów, a następnie spłukać. Olejowanie pozwala zamknąć łuski włosa i wyraźnie wygładzić jego strukturę. Poszarpane, łamliwe, puszące się włosy mogą odejść w niepamięć.
Artykuł zewnętrzny.