Zlew kuchenny to jeden z najczęściej używanych elementów wyposażenia. Codziennie jest narażony na kontakt z wodą, resztkami jedzenia oraz różnymi detergentami. Właściwe dbanie o zlew nie tylko przedłuża jego żywotność, ale również wpływa na estetykę i higienę całej kuchni. Niezależnie od materiału, z którego jest wykonany – czy to stal nierdzewna, granit, ceramika czy kompozyt – odpowiednie nawyki pielęgnacyjne sprawią, że będzie służył nam dłużej i zachowa nienaganny wygląd na lata.
Spis treści
ToggleWybór zlewu do kuchni – jaki model będzie najtrwalszy?
Przede wszystkim należy skupić się na jak najlepiej dopasowanym do potrzeb zakupie. Warto pamiętać, że zlew kuchenny wymienia się stosunkowo rzadko, dlatego nadmierne oszczędzanie w tej kwestii nie jest wskazane. Najlepiej znaleźć wysokiej jakości egzemplarz, wykonany z trwałego materiału – pod tym względem najbardziej polecane są zlewy granitowe i ceramiczne. Nie będzie się wtedy trzeba obawiać, że szybko straci na walorach estetycznych, na przykład poprzez pojawienie się pęknięć i nieestetycznych przebarwień. Tani model, wyprodukowany z niezbyt solidnych surowców, nie będzie służył przez lata w niezmienionym stanie, nawet jeżeli przyłoży się dużą wagę do jego pielęgnacji.
Dopasowanie zlewu do reszty wyposażenia kuchni
Aby zagwarantować sobie pełną funkcjonalność zlewu kuchennego, musi on odpowiednio współpracować z innymi elementami aranżacji. Bardzo ważna jest zwłaszcza bateria kuchenna ze względu na bliskie sąsiedztwo. Oba elementy muszą zostać zamontowane w taki sposób, aby uniemożliwić przedostawanie się wody na blaty i wciekanie do szczelin. Potrafi to bowiem znacząco skrócić okres użytkowania zabudowy, a także przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni, które dosyć ciężko będzie usunąć. Jeżeli więc zauważy się jakieś nieprawidłowości albo uszkodzenia, należy od razu reagować, aby zminimalizować ich negatywne skutki.
Mycie za pomocą odpowiednich środków
W kuchni należy sprzątać codziennie, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju rozmaitych drobnoustrojów. Istnieją specjalne preparaty do czyszczenia armatury kuchennej. Stosowanie ich pozwoli utrzymać zlew w doskonałej kondycji przez lata. Natomiast wykorzystywanie środków przeznaczonych do użytkowania w innych pomieszczeniach potrafi przyczynić się do powstania mikrouszkodzeń i przebarwień. Można to doskonale zobaczyć na przykładzie pewnego silnego detergentu do mycia toalet – zawarte w nim substancje aktywne powodują bowiem ciemnienie baterii. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na produkty, które wykorzystuje się do sprzątania. Ostateczny wybór powinien opierać się o to, z jakiego materiału został wykonany posiadany zlew.
Jak pielęgnować poszczególne rodzaje zlewów?
Zlewozmywak wykonany z granitu można spokojnie oczyścić płynem do mycia naczyń. Sprawdzi się również soda oczyszczona, ocet i kwasek cytrynowy, jeżeli preferuje się domowe metody. Do rozprowadzenia środka wykorzystuje się tylko delikatne myjki, na przykład miękkie gąbki czy ściereczki. W innym wypadku można uszkodzić strukturę kamienia. Co kilka tygodni warto przetrzeć powierzchnię olejem rzepakowym albo słonecznikowym, celem nadania połysku i zapobieganiu powstawania zacieków. Te same metody znajdą zastosowanie w przypadku zlewów ceramicznych. Do zlewów ze stali nierdzewnej można z powodzeniem wykorzystywać te same środki, nie zaleca się jednak ich nabłyszczania. Znacznie lepszy pomysł stanowi wycieranie powierzchni po każdym zmywaniu do sucha. To bardzo istotne zwłaszcza przy gładkich, połyskliwych modelach.
Artykuł promocyjny.