Kobieta czyści płytę indukcyjną myjką parową

Jak dbać o płytę indukcyjną?

Coraz częściej w polskich domach można spotkać płyty indukcyjne. Mają one szereg zalet, które przyczyniają się do ich popularności. Jednak, aby płyta indukcyjna działała prawidłowo, należy dbać o nią we właściwy sposób. Jak myć płytę indukcyjną? Co zrobić, gdy na płycie pozostaną przypalone resztki jedzenia? Czym czyścić płytę indukcyjną? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego płyty indukcyjne są tak popularne?

Lista powodów, dla których tak wiele osób decyduje się na zakup płyty indukcyjnej, jest bardzo długa. Do podstawowych należą:

Estetyka

Płyty indukcyjne doskonale wkomponowują się w niemal każdą nowoczesną kuchnię. Zazwyczaj są czarne, choć w sklepach znajdziecie modele również w innych kolorach. Dzięki temu płyta pasuje do niemal każdego wystroju.

Łatwość utrzymania czystości

Płyta indukcyjna to gładka powierzchnia bez żadnych zakamarków czy innych miejsc, w których mógłby gromadzić się brud. Poniżej napiszemy nieco więcej o tym, jak utrzymać ją w czystości, jednak już teraz zaznaczymy, że nie jest to trudne. Jej codzienne mycie zwykle nie zajmuje więcej czasu niż przetarcie pozostałej części blatu.

Szybkość przygotowania potraw

W płytach indukcyjnych wykorzystuje się najnowsze technologie oparte na polu magnetycznym. Dzięki temu woda i inne potrawy podgrzewane na płycie indukcyjnej dużo szybciej się gotują. To nie tylko ogromna oszczędność czasu, ale i energii.

Funkcje dodatkowe

Nowoczesne płyty indukcyjne niemal zupełnie się nie nagrzewają. Już kilka minut po zdjęciu garnka z palnika, pole grzewcze jest niemal zupełnie chłodne. Większość płyt indukcyjnych posiada również czujniki zabezpieczające przed przypadkowym uruchomieniem np. przez dzieci i wyłączające płytę, jeśli potrawa zacznie kipieć. Co więcej, w większości modeli wbudowany jest timer, umożliwiający ustawienie czasu gotowania potrawy.

Codzienne zasady użytkowania płyty indukcyjnej.

Kuchenka lub płyta indukcyjna to jeden z najczęściej używanych sprzętów kuchennych. Od prostego podgrzania wody, aż po przygotowanie bardzo skomplikowanych potraw-każda z tych czynności wymaga użycia właśnie płyty indukcyjnej. Dlatego dbanie o nią powinno być wpisane na listę codziennych czynności.

Po każdym użyciu warto przetrzeć płytę indukcyjną bawełnianą ściereczką. Resztki jedzenia czy para wodna wydobywająca się z garnka mogą tworzyć mikro zabrudzenia. Są one trudne do zauważenia, jednak z czasem będą trudniejsze do usunięcia. Dlatego warto zwrócić uwagę wszystkich domowników, aby po skończonym gotowaniu przetarli powierzchnię płyty. Zajmie to dosłownie kilka sekund, a z pewnością przedłuży jej żywotność.

Płyta indukcyjna często traktowana jest jako przedłużenie blatu kuchennego. Na jej gładkiej powierzchni można postawić nadprogramowe naczynia czy garnki. Pamiętaj jednak by nie kroić bezpośrednio na płycie. Jej powierzchnia może ulec zarysowaniu. Jeśli masz małą kuchnię i stawiasz na płycie miski i inne pojemniki rób to ostrożnie. Unikniesz w ten sposób stłuczenia powierzchni płyty.

Parownice do sprzątania Kärcher jaką wybrać? Sprawdź poradnik >>

https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/myjka-parowa-do-sprzatania-domu-jaka-wybrac-zastosowania.html

Czyszczenie płyty indukcyjnej parownicą

Jak myć płytę grzewczą?

Wysokiej jakości płyta indukcyjna, to dość odporny na uszkodzenia sprzęt kuchenny. Nie zwalnia nas to jednak z ostrożności podczas jego użytkowania oraz regularnego mycia. Drobne zabrudzenia i kurz osadzające się na płycie indukcyjnej można usunąć lekko wilgotną ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Jeśli to możliwe myj płytę indukcyjną, kiedy jest całkowicie wystudzona.

Jeśli jednak jesteś zmuszony do umycia płyty indukcyjnej chwilę po gotowaniu na niej posiłku, użyj do tego celu bawełnianej ściereczki. Gąbki i szmatki wykonane z tworzywa sztucznego mogą przywrzeć do ciepłej nawierzchni i spowodować dodatkowe komplikacje. Bawełniana ściereczka to naturalna tkanina, która pomoże w usunięciu zabrudzeń.

Do mycia płyty indukcyjnej użyj dedykowanego detergentu. Może być to środek przeznaczony do mycia kuchni. Pomoże on nie tylko usunąć tłuszcz i inne zabrudzenia, ale również zadba o czyszczoną powierzchnię. Z tłustymi plamami na płycie indukcyjnej poradzi sobie również płyn do naczyń. Dodaj kilka kropli płynu do ciepłej wody i tak powstałym roztworem umyj płytę indukcyjną.

Płytę indukcyjną można również myć domowymi sposobami. Do wody dodaj niewielka ilość octu i soku z cytryny. Tak powstałą mieszanką spryskaj płytę. Następnie delikatnie przetrzyj powierzchnię ręcznikiem papierowym. Płyta będzie nie tylko czysta, ale i odzyska blask.

Jak usunąć zaschnięty brud z płyty indukcyjnej?

Mimo szczerych chęci nie zawsze mamy czas i możliwości, by od razu po zakończonym gotowaniu umyć płytę. Zaschnięty brud zwykle trudniej jest usunąć, jednak i na niego są odpowiednie sposoby. Pierwszym sposobem na usunięcie trudnych zabrudzeń może być połączenie wody z sodą i octem. Tak powstałym roztworem należy spryskać brudną powierzchnię i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie usunięcie zabrudzeń nie powinno stanowić problemu.

Dobrym pomysłem na dokładne umycie bardzo brudnej płyty indukcyjnej może okazać się również użycie myjki ciśnieniowej Karcher. Para wodna wydobywająca się pod dużym ciśnieniem poradzi sobie nawet z bardzo trudnymi, przypalonymi resztkami. W ten sposób nie tylko usuniesz powierzchniowe zabrudzenia, ale również sprawisz, że płyta odzyska niemal sterylną czystość.

Jak usunąć trudne plamy z płyty indukcyjnej za pomocą parownicy Kärcher >

Drapaki, szorstkie myjki, żrące środki czystości – nie rób tego swojej płycie!

Powierzchnia płyty indukcyjnej jest dość odporna na różnego typu zarysowania. Jeśli jednak używasz, jest bardzo często, przygotowując posiłki dla całej rodziny, ma prawo z czasem ulegać zarysowaniom. Z całą pewnością używanie różnego rodzaju, nieprzeznaczonych do indukcji, drapaków, szorstkich myjek czy środków czystości zawierających drobinki szorujące, może uszkodzić powierzchnię płyty.

Nie zaleca się również skrobania przypalonych resztek jedzenia twardymi narzędziami lub nożem. Nieprzywieralna powierzchnia płyty jest łatwa w utrzymaniu czystości. Jeśli jednak udało Ci się ją poważnie zabrudzić, użyj dedykowanych środków lub domowych sposobów. Namocz najbardziej uciążliwe miejsca i daj im trochę czasu. W ten sposób unikniesz konieczności szorowania, a Twoja płyta pozostanie nienaruszona.

Jak usunąć smugi z płyty indukcyjnej?

Zazwyczaj czarna, błyszcząca powierzchnia płyty stanowi piękną ozdobę kuchni. Niestety czasami na jej powierzchni powstają nieestetyczne smugi. Jednym ze sposobów zapobiegania smugom na płycie indukcyjnej jest ocet. Wystarczy połączyć go z wodą w proporcji 1:1 i tak powstałym roztworem przecierać płytę. Ocet nie tylko usunie nawet trudne zabrudzenia, ale również przywróci jej dawny blask. Ma on także właściwości nabłyszczające. Po umyciu płyty warto wytrzeć ją do sucha miękką ściereczką z mikrofibry. Ten zabieg również zapobiega powstawaniu smug.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Karcher.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego