Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy – jak spośród wielu urządzeń wybrać najlepsze?

Espresso, cappuccino, a może latte? Każdy z nas ma ulubiony rodzaj kawy, po który chętnie sięga każdego dnia. Nie zawsze musimy decydować się na nią w kawiarni. Coraz chętniej przygotowujemy ten napój samodzielnie, wykorzystując nowoczesne ekspresy do kawy. Szukasz ekspresu dla siebie, ale nie wiesz jak spośród wielu wybrać najlepszy? Podpowiadamy!

Rodzaje ekspresów do kawy

W sprzedaży dostępne są cztery główne rodzaje ekspresów do kawy:

  • Ekspresy przelewowe należą do najtańszych i najprostszych w działaniu. Odpowiadają osobom, którym wystarczy zwykła, czarna kawa powstała poprzez zalanie zmielonych ziaren wrzątkiem.
  • Ekspresy na kapsułki oferują w danej chwili dokładnie taką kawę, jaką umieścisz w urządzeniu pod postacią małej kapsułki. Są kompaktowe, dość tanie, ale raczej niezbyt przyjazne środowisku ze względu na zwiększoną ilość odpadów generowanych przy każdym użyciu.
  • Do profesjonalnego, ale też domowego użycia chętnie wybieramy ekspresy automatyczne. To zaawansowane modele, w których cały proces zaparzania kawy odbywa się bez Twojego udziału; wystarczy, że wciśniesz kilka przycisków, wskazując rodzaj kawy, na jaką masz ochotę. Nie musisz zatem ani wykazywać się wiedzą z zakresu zaparzania, ani posiadać umiejętności w tym zakresie.
  • Ekspresy kolbowe uznawane są za urządzenia dla koneserów i znawców. Ich obsługa wymaga bowiem dość dużego zaangażowania, ale z drugiej strony pozwala na przyrządzenie wyjątkowej kawy o najbardziej odpowiadających nam cechach. Dlaczego? Bo daje duże możliwości w zakresie doboru stopnia zmielenia ziaren, temperatury wody użytej do zaparzenia, czasu parzenia, a także spienienia mleka.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

To zależy przede wszystkim od tego, czy potrzebujesz urządzenia do użytku prywatnego, czy firmowego. A jeśli firmowego, to czy szukasz ekspresu do kawy do kawiarni, firmy cateringowej, stacji benzynowej czy może biura. W każdej z tych sytuacji sprawdzi się bowiem nieco inny model. Istnieje jednak pula podstawowych parametrów i cech, które zawsze należy wziąć pod uwagę. Oto one:

  • Moc – znajduje odzwierciedlenie w szybkości przyrządzenia kawy. Dziś za minimalną wartość uznaje się 1500 W.
  • Ciśnienie – im wyższe (i im lepsze ziarna), tym bardziej esencjonalny i aromatyczny napój uzyskasz. Warto poszukać modeli z ciśnieniem na poziomie co najmniej 19 barów.
  • Oferta kaw – automatyczne ekspresy do kawy (www.tchibo-coffeeservice.pl) wyróżnia rozbudowany i różnorodny katalog napojów do wyboru, podczas gdy ekspresy przelewowe zawsze umożliwią przygotowanie tylko jednej, czarnej kawy. „Menu” dobierz oczywiście do swoich potrzeb.
  • Łatwość użytkowania – w automatycznych ekspresach do kawy wystarczy wciśnięcie kilku przycisków, w ekspresie kapsułkowym włożenie kapsułki i uruchomienie urządzenia, a ekspres przelewowy i zwłaszcza kolbowy to konieczność wykonania jeszcze kilku dodatkowych czynności. Sposób obsługi powinien być dopasowany zarówno do Twoich możliwości, jak i preferencji.

Jeśli nadal nie wiesz, jakie ekspresy do kawy powinny zwrócić Twoją uwagę, rozważ skorzystanie z profesjonalnego doradztwa. To uzyskasz w ramach usługi wynajmu, dzierżawy lub leasingu ekspresu, dostępnej m.in. u lidera rozwiązań kawowych, marki Tchibo Coffee Service.

 

Artykuł gościnny

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego