pieluszkowe zapalenie skóry

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Każdy rodzic pragnie dbać o bezpieczeństwo i komfort swojego dziecka już od pierwszym dni życia. Dotyczy to także stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych, które nawilżą skórę maluszka i zapobiegną różnorodnym problemom. Niestety czasami mamy do czynienia z pieluszkowym zapaleniem skóry, zwłaszcza u niemowląt pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Jak poradzić sobie z tym problemem u dziecka? Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Przyczyny i definicja pieluszkowego zapalenia skóry

Warto zauważyć, że pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny na skórze maluszka, objawiający się pęcherzykami, grudkami, plamami rumieniowymi, złuszczaniem naskórka itp. Zazwyczaj są one zlokalizowane w miejscu przylegania pieluszki i pojawiają się u kilkumiesięcznych dzieci. Oczywiście dolegliwość ta może dotyczyć także osób ciężko chorych i starszych, u których występuje nietrzymanie stolca i moczu.

Jakie są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry? To problem o dosyć złożonym charakterze, objawiający się indywidualnie. Niekiedy znaczenie mają alergie i infekcje, a innym razem czynniki mechaniczne. Najczęściej pieluszkowe zapalenie skóry występuje wskutek:

  • Przewlekłego pocierania skóry przez pieluszkę
  • Wilgoci i uszkodzenia naskórka, co wiąże się z zaburzeniem naturalnej funkcji skóry
  • Zasadowego pH moczu – ta wartość jest podnoszona dodatkowo przez bakterie kałowe, które produkują ureazę
  • Biegunki
  • Uczulenia na preparaty stosowane do pielęgnacji skóry w okolicy pieluszkowej
  • Wrodzonych wad układu moczowego dziecka
  • Długotrwałej antybiotykoterapii
  • Obecności drożdżaków w kale
  • Niedostatecznej higieny skóry maluszka itp.

Jeżeli zauważymy u swojego dziecka podrażnienia w okolicach pieluszkowych, warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Jak zwalczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Po wystąpieniu zmian zapalnych skóry u dziecka, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na pielęgnację i zasady higieny skóry. Musimy dokładnie przeanalizować to, czy używane preparaty kosmetyczne nie wykazują drażniącego i uczulającego działania. Poza tym ocenie poddajmy także stosowane pieluszki.

Co może pomóc dziecku z pieluszkowym zapaleniem skóry? Warto z pewnością umożliwić maluszkowi jak najczęstsze przebywanie bez pieluszki. To zapewnia bowiem prawidłową wentylację podrażnionej skóry i ułatwia regenerację uszkodzonego naskórka.

Gdy u dziecka występują objawy wskazujące na zakażenie bakteryjne lub drożdżakowe (pęcherze, grudki satelitarne, strupki miodowożółte, krosty), konieczna jest wizyta u lekarza. Przeprowadzi on odpowiednie badania i wdroży skuteczną ścieżkę leczenia, dzięki czemu maluszek znowu będzie mógł cieszyć się zdrową skórą, wolną od przykrych dolegliwości.

Podsumowując, warto zauważyć, że pieluszkowe zapalenie skóry dotyczy najczęściej dzieci w wieku kilku lub kilkunastu miesięcy. Jako rodzice z pewnością dbamy o prawidłową pielęgnację skóry dziecka, zwłaszcza we wrażliwych obszarach. Jednakże czasami dochodzi do problemów skórnych z różnych przyczyn, które trzeba zwalczyć jak najszybciej. Na szczęście istnieje wiele dermokosmetyków przeznaczonych dla najmłodszych pociech, dzięki czemu zapewnimy dziecku komfort i zdrowie skóry.

Artykuł zewnętrzny.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego