fenyloketonuria

Skuteczne leczenie Fenyloketonurii za pomocą diety

Współczesna medycyna rozwinęła się do tego stopnia, że jest w stanie stawić czoła wielu chorobom, w tym także tym, na które do niedawna nie było żadnego, skutecznego lekarstwa. Jak więc w praktyce wygląda leczenie chorób takich jak Fenyloketonuria u najmłodszych pacjentów, kiedy zostanie postawiona ostateczna diagnoza?

Dieta może zdziałać więcej, niż moglibyśmy przypuszczać i tyczy się to wielu schorzeń. W momencie zdiagnozowania Fenyloketonurii u dziecka niezwykle ważne z punktu widzenia dalszego leczenia jest narzucenie rygorystycznej diety. Tylko w ten sposób mały pacjent ma szansę na prawidłowy rozwój i względnie normalną egzystencję. W żaden sposób nie powinno się tego kwestionować.

Choroba, z którą można normalnie żyć

Wrodzona wada metabolizmu jaką jest Fenyloketonuria nie należy do częstych przypadków. Zapada na nią jedno na 10000 nowonarodzonych dzieci. Niezwykle ważne jest szybkie wykrycie tego zaburzenia, ponieważ składnik wielu pokarmów, jakim jest fenyloalanina uszkadza u chorych ośrodkowy układ nerwowy, przyczyniając się tym samym do niepełnosprawności intelektualnej.
To naturalne, że jedną z głównych metod leczenia Fenyloketonurii jest wdrożenie odpowiedniej diety i to od pierwszych dni dziecka. Okazuje się bowiem, że fenyloalanina zawiera się także w mleku matki, więc w takich przypadkach należy kategorycznie odpuścić karmienie piersią. Na dalszym etapie dorastania należy kategorycznie przestrzegać zaleceń lekarza co do unikania poszczególnych typów pokarmów.

 

fenyloketonuria

Dieta drogowskazem do pełni zdrowia

Kiedy już choroba została stwierdzona, nie pozostaje nic innego, jak wdrożenie odpowiednich metod. Należy mieć na względzie to, że będą one kontynuowane przez resztę życia dziecka. Pierwsze, co należy zrobić, to zacząć stosować odpowiednią dietę, czyli ograniczającą spożycie fenyloalaniny. Ta zaś znajduje się m.in. w białku mleka pochodzącego od matki.

Dieta niskofenyloalaninowa jest eliminacyjnym systemem żywienia. Musi jednak uwzględniać zapotrzebowanie na pozostałe składniki odżywcze. Podstawą wspomnianej diety jest syntetyczny preparat aminokwasowy uzupełniony częściowo limitowaną ilością warzyw i owoców oraz specjalistyczną żywnością niskobiałkową.

Choć LECZENIE FENYLOKETONURII – ZABURZEŃ PRZEMIANY FENYLOALANINY to długofalowy, a w zasadzie niekończący się proces, nie należy w żadnym wypadku się poddawać.

Choroby mogą dopaść każdego już od początku jego ziemskiej egzystencji. Życie z Fenyloketonurią nie należy do łatwych, jednak stosując odpowiednie metody leczenia za pomocą odpowiedniej diety osoby chore mogą prowadzić względnie normalną egzystencję.

 

Wpis sponsorowany

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *