Z czym Ci się kojarzą święta Bożego Narodzenia? Jednym z prezentami, innym z kapustą i grzybami, a jeszcze innym z kutią!
Spis treści
ToggleDziś eksperymentalnie kutia bezglutenowa :)
Kutia to chyba jedna z najbardziej popularnych potraw wigilijnych, taki świąteczny deser wielu kuchni wschodnioeuropejskich, w tym także dawnej polskiej kuchni kresowej.
Kutię zwykle przygotowuje się z ziaren pszenicy, ale bywa też wersja z pęczaku czy ryżu. Dodatkami są bakalie, miód i często śmietanka, którą polewa się kutię.
W wielu domach Wigilia bez babcinej kutii to nie Wigilia. W moim domu to nie była zbyt popularna potrawa (wszyscy woleli kapustę z grzybami ;)), ja jednak postanowiłam w tym roku zrobić sama kutię.
Ponieważ staram się jeść bezglutenowo kutia z pszenicy czy pęczaku nie wchodziła w grę. Dlatego też zrobiłam kutię z brązowego ryżu! Wyszła rewelacyjnie, choć faktycznie to bardzo słodki deser, zwłaszcza że nie skąpiłam suszonych owoców, a one już dodają dużo słodyczy.
Moja kutia bezglutenowa jest naprawdę bogata w orzechy i suszone owoce, bo znajdziesz w niej zarówno orzechy włoskie, jak i laskowe i migdały.
Ponadto są tu suszone morele, żurawina, rodzynki i suszone figi. Figi zmiksowałam z makiem, ale można je posiekać.
Tak naprawdę kutia bezglutenowa na ryżu to szybki i prosty przepis, jeśli pominiemy czas przeznaczony na moczenie owoców i mielenie maku.
Właśnie, jeśli nie masz maszynki do mięsa by zmielić mak, polecam zrobić tak jak ja, czyli zmiksować mak z namoczonymi suszonymi figami za pomocą blendera.
Miód dodawaj stopniowo, do smaku, każdy przecież ma inny próg słodkości (jedni słodzą herbatę 6 łyżeczkami, a inni 1 łyżeczką, więc radzę stopniować ten miód i dostosować jego ilość do własnego smaku).
Kutia bezglutenowa na Boże Narodzenie
- 1 (180 g) szklanka ryżu brązowego
- 1 (140 g) szklanka maku niebieskiego
- ⅓-½ szklanki płynnego miodu
- 50 g orzechów włoskich
- 50 g orzechów laskowych
- 50 g migdałów
- 1 szklanka suszonych owoców: morele, żurawina, rodzynki, figi)
- 4 suszone daktyle
- sok i skórka z 1/4 cytryny
- szczypta soli
- ewentualnie śmietanka do polania
Mak wypłucz, zalej gorącą wodą i odstaw na kilka godzin.
Suszone owoce także zalej gorącą wodą i odstaw na taki sam czas co mak. Dodatkowo w osobnym naczyniu zalej gorącą wodą daktyle.
Ryż ugotuj i odcedź.
Namoczony mak i daktyle odcedź i zmiel maszynką do mięsa.
Suszone owoce odcedź i posiekaj.
Orzechy (możesz je lekko uprażyć) posiekaj, ale nie za drobno.
Ryż wymieszaj z masą makową, suszonymi owocami i orzechami. Dodaj miód, szczyptę soli, sok i skórkę startą z cytryny. Dokładnie wymieszaj. Możesz polać całość odrobiną śmietanki.