Jajecznica jest jednym z najpopularniejszych, niedrogich i nie wymagających dużych umiejętności kulinarnych dań śniadaniowych. To potrawa, która może być przygotowana na wiele sposobów, na różnym tłuszczu lub bez czy na rozmaitych powłokach patelni albo na parze. Co zrobić, aby jajecznicę przyrządzić w sposób najzdrowszy dla organizmu? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Każdy ma swój sposób na jajecznicę i dodatki do tej potrawy. Słyszeliście o jajecznicy z kurkumą?
Na świecie są miliony smakoszy jajecznicy, którzy rozpoczynają każdy dzień od tego kultowego przysmaku. Prosta potrawa, którą w wersji podstawowej można sporządzić szybko przy pomocy podręcznego sprzętu kuchennego i łatwo dostępnych produktów. Dzięki jajecznicy może zdrowo najeść się osoba, która dba o linię. Jajka są niskokaloryczne, ale trzeba pamiętać, że dodatki do nich mogą być obfite w kalorie.
Spis treści
ToggleNa czym najzdrowsza jajecznica?
Istnieje błędne przekonanie, że spożywanie jajek negatywnie wpływa na cholesterol. To mit. Zdaniem dietetyków, zdrowy dorosły człowiek może zjeść 2-3 jajka dziennie. Jajka stanowią źródło pełnowartościowego białka, które jest łatwo przyswajalne przez organizm. Dodatkowo zwierają wiele witamin, np. K, A, E, D, a także B12 i B2. Znajdziemy w nich również fosfor, żelazo, potas, wapń oraz magnez.
Jajecznicę możemy usmażyć na patelni albo ściąć na parze – z dodatkiem mleka, cebuli, kiełbasy, boczku, sera czy pomidorów. To lista dodatków, która praktycznie nie ma końca. Na czym zdrowo smażyć jajecznicę? Smakosze nie są zgodni. Jeśli nie potraficie się zdecydować, możecie po prostu użyć patelni teflonowej lub z powłoką ceramiczną i smażyć jajecznicę na suchym naczyniu.
Czym przyprawiać jajecznicę
Dobrym tłuszczem do przygotowania jajecznicy może być olej kokosowy, który jest idealny do długotrwałego smażenia. Zawiera nasycone kwasy tłuszczowe o wysokim punkcie dymienia i niskim potencjale utlenienia. Zdecydowanie najbardziej niedocenianym źródłem tłuszczów jest obecnie smalec, choć w przeszłości używały go całe generacje smakoszy tej potrawy.
Sprawdza się masło klarowane uzyskane w wyniku podgrzewania masła na niskim ogniu i usuwania z niego zbędnych osadów. Masło sprawia, że jajecznica zyskuje bardziej kremowy smak. Musimy pamiętać, by tłuszcz podgrzewać na niewielkim ogniu. Jeśli się przypali, wówczas potrawa nie będzie smaczna. Na koniec smażenia jajka warto wzbogacić o odrobinę zimnego masła. Jajecznicę najlepiej przyprawiać solą, szczypiorkiem, pieprzem, majerankiem, pietruszką, koperkiem, czosnkiem granulowanym czy lubczykiem.
Jajecznica z dodatkami
Są dwie dominujące szkoły rozpoczynania smażenia jajecznicy. Najlepiej rzecz jasna do przyrządzenia potrawy użyć ekologicznych jajek od kur z wolnego wybiegu. Jajka możemy rozbić do miski, przyprawić i wymieszać widelcem lub roztrzepać jajka bezpośrednio na patelni przy pomocy silikonowej łopatki lub drewnianego widelca, aby nie zarysować naczynia.
Klasyczne połączenie to cebulka z boczkiem. Jajecznicę możemy spotkać również ze szczypiorkiem, pomidorkami, kiełbasą i pieczarkami. W zależności od osobistych preferencji możemy wcześniej podsmażyć wszystkie składniki, a dopiero potem dodać jajka lub wrzucić je niepodsmażone. W przypadku pomidorków warto wcześniej je obrać. Jeżeli zdecydujemy się na podgrzewanie ich wraz z jajkami, to skórka oderwie się pod wpływem temperatury, a nie jest zbyt przyjemna do jedzenia.
Jajecznicę cały czas mieszajcie na patelni. W innym przypadku może się wysuszyć lub przypalić. Nie zostawiajcie jajka na patelni, lecz od razu nakładajcie usmażoną jajecznicę. Zbyt wczesne dodanie soli może spowodować, że jajka stracą puszystość. Jeżeli lubicie puszystą jajecznicę, dodajcie sól pod koniec smażenia.
Czy można dodawać kurkumę do jajecznicy
Kurkuma, czyli szafran indyjski lub ostryż barwierski to aromatyczna przyprawa, a także naturalny barwnik. Za walory zdrowotne i estetyczne kurkumy odpowiada głównie kurkumina, czyli jeden ze związków polifenolowych. Kurkumina ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a nawet przeciwnowotworowe. Dzięki temu może być naturalnym elementem profilaktyki chorób, które wywołuje stres oksydacyjny, np. zawał serca czy choroby Parkinsona i Alzheimera.
Stosowanie kurkuminy może korzystnie działać na poziom cholesterolu. Kurkuma wpływa ochronnie na układ pokarmowy, stymuluje produkcję enzymów trawiennych, dzięki czemu wspiera pracę układu trawiennego. Kurkumina to także skuteczny środek w walce z drobnoustrojami, które atakują układ pokarmowy. Ma właściwości przeciwzapalne. Warto stosować ją przy problemach ze stawami.
Już z tej listy właściwości kurkumy wynika, że powinniśmy ją dodawać do różnych potraw, w tym do jajecznicy. Różne źródła podają, że przyswajanie kurkumy zwiększa się w obecności pieprzu. Szczypta pieprzu nigdy nie zaszkodzi! WHO za bezpieczną uznaje dawkę sięgającą nie więcej niż 3 mg kurkumy na kilogram masy ciała.
Jajecznica z kurkumą przepis
Aby sporządzić jajecznicę z kurkumą zwana indyjską, potrzebujesz pomidora, cztery jajka, cztery łyżki masła, ząbek czosnku, pół cebuli, pół łyżeczki kurkumy, 1,5 łyżeczki kolendry oraz sól. Na wstępie sparz pomidora wrzątkiem i obierz ze skóry. Cebulę i czosnek obierz z łupinek, po czym posiekaj. Na patelni rozgrzej masło, wrzucić cebulę i czosnek, smażąc do zeszklenia cebuli. Dodaj przyprawy i wymieszaj całość. Na koniec wrzucić pokrojone w kostkę pomidory i podsmaż je aż do wyparowania wody. Na koniec wbij jajka i mieszając, smaż całość na wolnym ogniu aż do całkowitego ścięcia się białka.