Migrena, to znacznie więcej, niż silny ból głowy. Ta choroba neurologiczna, może powodować wyniszczający i pulsujący ból głowy, który jest w stanie pozostawić Cię w łóżku na wiele dni! Ruch, światło, dźwięk i inne bodźce zewnętrzne, jeszcze tylko go potęgują. Wizyta lub konsultacja ze specjalistą, jest konieczna w przypadku leczenia migreny. Przyczyn oraz skutków, może być mnóstwo. Leczenie dobierane jest indywidualnie dla każdego pacjenta, a e recepta z lekami często jest koniecznością.
Jakie są objawy migreny?
Migreny, mają nasilenie od umiarkowanego do ciężkiego, często charakteryzują się uczuciem silnego bólu i pulsowania. Zwykle towarzyszy im również wrażliwość na światło, hałas i/lub zapachy. Nudności to również jeden z najczęstszych objawów, który nasila się przy bólach migrenowych. Pod wieloma względami migreny przypominają kaca związanego z alkoholem.
Ból migrenowy, może być odczuwany na twarzy, gdzie może być mylony z bólem zatokowym – lub na szyi, gdzie może być mylony z zapaleniem stawów lub skurczem mięśni. Diagnozę migreny, komplikuje fakt, że bólom głowy mogą towarzyszyć inne objawy przypominające chore zatoki. Takie jak: łzawienie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa i uczucie ucisku twarzy. Większość pacjentów, którzy myślą, że mają zatokowy ból głowy, w rzeczywistości ma migreny.
Co wywołuje migrenę?
Rzeczy, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia bólów głowy, obejmują:
- Alkohol,
- Zmiany pogody,
- Brak snu,
- Odwodnienie oraz głód,
- Silne zapachy,
- Zgrzytanie zębami w nocy,
- Miesiączka.
Jak diagnozuje się migreny?
Pomimo dramatycznych objawów oraz skutków, migreny prawie nigdy nie są spowodowane ukrytym problemem, który ujawni się w jakichkolwiek testach, nawet w MRI mózgu. Wielu ekspertów w ogóle nie zaleca neuroobrazowania mózgu, nawet w ciężkich przypadkach. O ile objawy pacjenta są typowe dla migreny, a dokładne badanie neurologiczne jest prawidłowe. U zdecydowanej większości pacjentów nie przeprowadza się testów genetycznych. Ponieważ schorzenia nie można zdiagnozować przy pomocy prześwietlenia ani badania krwi, a diagnoza jest „kliniczna” – postawiona przez doświadczonego lekarza.
Jak leczy się migreny?
Migreny, które są ciężkie, częste lub towarzyszą im objawy neurologiczne, najlepiej leczyć profilaktycznie, zwykle, łącząc modyfikację diety, zmiany stylu życia, witamin i odpowiednio dobranych leków, przepisanych przez specjalistę na e receptę. E recepta jest możliwa do zdobycia podczas konsultacji z lekarzem online. Zanim, jednak zostaną wprowadzone jakiekolwiek leki, należy mieć wykonane podstawowe badania np. z krwi lub moczu, które mogą wykazać niedobry. Niedobory mogą znacząco wpływać na pojawiające się silne migrenowe bole głowy.
Migreny zwykle trwają od kilku godzin do kilku dni i niektórzy pacjenci dobrze reagują na określone terapie. Jednak u niektórych pacjentów, migrena jest szczególnie ciężka i długotrwała – a nawet może stać się przewlekła, występując nieprzerwanie przez tygodnie, miesiące, a nawet lata. Niewłaściwie leczone lub nieleczone migreny mogą zasadniczo przekształcić się w przewlekły, codzienny ból głowy, z ciągłymi i tlącymi się objawami, które okresowo przeradzają się w „pełną migrenę”. Ten stan jest niezwykle trudny do leczenia.
Migrenowe bóle głowy mogą być wyniszczające i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Często pójście do pracy, szkoły lub wykonywanie innych codziennych czynności, może okazać się niemożliwe do wykonania. Na szczęście istnieje kilka sposobów zapobiegania migrenie i inne sposoby, które pomogą Ci radzić sobie z objawami i znosić je. Współpracuj ze swoim lekarzem, stwórz dobry rytm dnia, pozwól sobie dobrać odpowiednie leki, które zostaną przepisane na e recepcie. Nie pozwól, aby migreny rządziły Twoim życiem i zadbaj o swoje zdrowie fizyczne.
Artykuł partnera Halodoctor.