Spis treści
ToggleSezon na rabarbar trwa, więc pora na ciasto z rabarbarem. Dziś ciasto z rabarbarem i budyniem, bo jeszcze takiego na blogu nie było.
Ponieważ ciasto piekłam dla znajomego to ciasto jest na mące pszennej, nie życzył sobie wersji bezglutenowej ;) Oczywiście ja nie mogłam odmówić sobie spróbowania kawałeczka i powiem Wam, że wyszło całkiem smaczne!
Ponieważ nie miałam zbyt dużo czasu to użyłam gotowego budynie ze sklepu, ale możecie zrobić sami taki domowy budyń- tu jest przepis na domowy budyń do ciasta (klik).
Przyznam, że rabarbar to najbardziej lubię na surowo, bo lubię jego kwaśny smak. Ale w ciastach i przetworach też nawet mi smakuje, bo łagodzi słodycz cukru, dzięki czemu można jeść i jeść i się człowiek nie zasłodzi ( czy ja to naprawdę piszę? ;)) Jeśli też lubisz rabarbar to koniecznie spróbuj:
Moje serce najbardziej podbiło crumble rabarbarowe z truskawkami, które modyfikowałam już na wiele sposobów (robiłam też w wersji bezglutenowej) – raz z dodatkiem wiórek kokosowych, innym razem z płatkami migdałowymi, jeszcze innym razem z białą czekoladą.
To ciasto z budyniem i rabarbarem też możecie jeszcze zmodyfikować wedle waszych upodobań – możecie zrobić budyń czekoladowy albo kokosowy, do kruszonki dodać orzechy lub płatki owsiane. Całość można posypać jeszcze kakaem. Pamiętajcie grunt to pomysł na dobry eksperyment!
Ciasto z rabarbarem i budyniem
blaszka 30x20cm
- 500 g mąki (3 szkl.)
- 200 g masła lub margaryny
- 100 g cukru (½ szkl.)
- 1 całe jajko
- 2 żółtka
- 3 łyżki mleka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 2 budynie waniliowe
- 650 ml mleka
- łyżka masła
- 50 g cukru
- 500g rabarbaru
- cukier puder do posypania
W misce umieść mąkę, posiekane na mniejsze kawałki masło, cukier, jajko, żółtka, proszek do pieczenia, mleko i sól. Szybko zagnieć ciasto. Podziel ciasto na dwie części (w zależności od tego czy chcesz mieć wyższy czy niższy spód niech jedna część będzie większa lub mniejsza). Jedną częścią ciasta wyłóż spód blachy do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia – ja wzięłam blachę o wielkości 25×35 cm. Odstaw do lodówki. Drugą część ciast schodź w zamrażalniku- będzie na kruszonkę.
Rabarbar obierz i pokrój w małe kawałki.
Budynie wymieszaj ze 150 ml mleka, resztę mleka wlej do garnuszka, dodaj cukier i masło. Zacznij je podgrzewać na małym ogniu. Rozpuszczony w pozostałym mleku budyń wlej do podrzewanego mleka i cały czas mieszaj aż do uzyskania gęstego budyniu.
Rabarbar rozłóż równomiernie na schłodzonym w lodówce cieście, na niego wylej ciepły budyń a na budyniu zetrzyj schłodzone w zamrażalce ciasto.
Ciasto wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. Celsjusza i piecz ok. 55 minut – aż wierzch będzie zarumieniony.
Gdy ciasto ostygnie oprósz je cukrem pudrem.
Jeśli szukasz więcej przepisów z rabarbarem to polecam Ci:
- babeczki kokosowe z rabarbarem
- bezglutenowe ciasto z rabarbarem
- crumble z rabarbarem i truskawkami
- ciasto z rabarbarem i kruszonką
- dżem z rabarbarem i truskawkami
- i inne
13 Responses
Uwielbiam to połączenie:)
Majana jeszcze zainspirowała mnie by dać tu maliny :)
Cudownie wygląda! :)
:)
W składnikach jest jajko i dwa białka, a potem w przepisie jest jajko i żółtka.
Jaki skład jest prawidłowy?
dzięki!
myślał kurczak o białku i wpisał białka ;) żółtka są poprawne
a te 200g cukru to do mąki? bo nie ma go potem w składzie
jaką mieszanką mąk zastąpić tę pszenną, żeby ciasto zamienić na bezglutenowe?
spróbuj z tego przepisu ciasto, ale daj 200g mąki ryżowej, 200g kukurydzianej i 100g gryczanej- ponieważ mąka bezglutenowa chłonie więcej płynów prawdopodobnie będziesz musiała dać więcej mleka do ciasta
Pyszne :)
cieszy mnie to :)
Budyń ma być z cukrem czy bez cukru?
bez